פרסום חינם, עסקים, אתרים
חיפוש עסקים מהיר:
איזור קטגוריה תת-קטגוריה חפש באתר

מחירון רכב – איך נקבע מחיר המחירון?

מחירון רכב – איך נקבע מחיר המחירון?
מחירון רכב – איך נקבע מחיר המחירון?

מחירון רכב הוא למעשה טבלת מחירים, הכוללת את כל סוגי ודגמי הרכבים וקובעת את המחיר שלהם. זהו הבסיס לעסקאות קנייה ומכירה של רכבים ולכן חשיבותו גדולה ביותר בשוק הרכב. נכון, מרבית הרכבים אינם נמכרים במחיר מחירון והמקום היחיד בו אנו נתקלים בצמד המילים "מחיר מחירון" הוא בחברות המציעות עסקאות טרייד אין. למרות זאת, מחירון רכב עדיין קובע את הבסיס למחירי הרכבים מיד שנייה המחליפים ידיים בישראל, גם אם בסופו של דבר הם אינם צמודים אליו במלואם. ישנם גורמים רבים המשפיעים על מחיר הרכב המופיע בטבלת מחירון רכב וכן ישנם מחירונים שונים המפורסמים על ידי גורמים שונים בענף הרכב. בעבר היה מחירון רכב אחד מרכזי, על פיו בוצעו מרבית העסקאות - מחירון הרכב של לוי יצחק. אולם בשנים האחרונות, ובמיוחד עם הופעת לוחות הרכב באינטרנט, המספקים מידע רב על מחירי הרכבים בישראל, ניתן למצוא יותר ויותר מחירונים שונים.

מחירון רכב משקלל מרכיבים רבים בבואו לקבוע את המחיר ההוגן של הרכב. חלקם ידועים וברורים, כגון - שנת היצור, היצרן והדגם, וחלקם ידועים פחות. לפניכם רשימה ממצה של הגורמים הנוספים המשפיעים על מחיר הרכב בטבלת מחירון רכב -
1. מספר הבעלים קודמים - כל אדם נוסף שהחזיק ברכב מוסיף לו "יד" ומוריד ממחירו של הרכב, כפי שהוא מופיע בטבלת מחירון רכב. זהו אחד הפרטים החשובים והמשמעותיים ביותר ומרבית מודעות הרכב מציינות את ה"יד" של הרכב במודעה.
2. זהות הבעלים הקודמים - מספר הבעלים הקודמים של הרכב אמנם חשוב, אך חשובה גם זהותם של הבעלים הקודמים, לצורך קביעת מחיר הרכב המופיע בטבלת מחירון רכב. רכב שהוחזק על ידי חברת ליסינג, חברת השכרה או חברה מסחרית, יהיה שווה פחות. הוא הדין גם לגבי רכבים שהוחזקו בעבר על ידי צה"ל, משרד ממשלתי, מד"א או משטרת ישראל וכן לגבי רכבים ששימשו כרכבים ללימוד נהיגה וכמוניות או רכבים אשר היו בבעלות קיבוץ.
3. קילומטראז' - בעמודיו הראשונים של כל מחירון רכב מצוינת כמות הקילומטרז' לשנה המהווה שימוש סביר, וכן את האחוזים שיש להפחית בגין קילומטרז' נמוך ולהוסיף בגין קילומטרז' גבוה. את הקילומטרז' של הרכב המבוקש מחלקים במספר השנים שהרכב על הכביש ומקבלים את מספר הקילומטרים לשנה - רכב שנסע מעבר לקילומטרז' המקובל, יהיה שווה פחות ורכב שנסע פחות מהקילומטרז' המקובל יהיה שווה יותר.
4. תאונות - מובן כי רכב שעבר תאונות יימכר במחיר נמוך יותר מרכב נקי מתאונות, והדבר אכן בא לידי ביטוי בטבלאות של מחירון רכב. בתחילתו של מחירון רכב מצוינות סוגי התאונות המהוות תאונות משמעותיות, המשפיעות על מחיר הרכב - מובן שלא כל מכה שתוקנה מפחיתה את המחיר אלא תאונות בעלות נזק משמעותי בלבד.
5. תוספות אבזור שונות - תוספות ואביזרים שונים אשר הותקנו ברכב משפיעים גם הם על מחירו. אמנם לא כל התוספות האפשריות מופיעות בטבלת מחירון רכב אך ניתן למצוא את הנפוצות שבהן.

למרות העובדה כי מחירון רכב משקלל את הגורמים הללו, עדיין יש לקחת בחשבון כי מחירון רכב אינו משקלל את כלל המרכיבים המשפיעים על המחיר. לדוגמא - שוק הרכבים מושפע מביקוש ומהיצע, וככל שדגם מסוים יהיה מבוקש יותר, כך יעלה מחירו ביחס למחירון. דגמים פחות מבוקשים יאלצו להפחית מהמחיר על-פי מחירון רכב, גם אם אין בהם כל תקלה. דוגמא נוספת היא הטיפולים שעבר הרכב - רכב שמור, שעבר במוסך מורשה את כל הטיפולים התקופתיים ושמחזיק בתיעוד על כך, יימכר בסכום גבוה יותר.